- Czym są tzw. wakacje kredytowe.
Kredytobiorcy będą mogli przełożyć na koniec harmonogramu spłaty, cztery raty w 2022 roku, czyli po dwie w każdym kwartale drugiego półrocza oraz cztery raty w całym 2023 roku, czyli po jednej w każdym kwartale. W praktyce oznacza to, że do końca roku będzie można zapłacić tylko dwie raty kredytu z wymaganych sześciu a w przyszłym tylko osiem z dwunastu. - Czy opłaca się skorzystać, jaki jest ewentualny koszt?
Generalnie kredytobiorca nie poniesie żadnych kosztów, ponieważ od przeniesionych rat bank nie naliczy żadnych odsetek, więc wydłużenie harmonogramu spłat o przeniesione raty nie spowoduje zwiększenia kosztu kredytu. Kwotę niezapłaconych rat, można przeznaczyć na bieżące potrzeby ale program skierowany jest do wszystkich kredytobiorców nawet tych, którzy nie mają problemów ze spłata wysokiej raty, więc zaoszczędzone środki mogą przeznaczyć na nadpłatę kapitału kredytu. Dzięki nadpłacie kapitału bank będzie nam naliczał mniejsze odsetki od bieżącego zadłużenia. Oczywiście nie wiemy dziś jakie będzie w przyszłości oprocentowanie, czyli w tym wydłużonym okresie kredytowania, ale przy inflacji 10 % rocznie dzisiejsza wartość raty np. 2.500 zł ma większą siłę nabywczą niż tą jaką będzie miała np. za 10 lat. Zysk „tu i teraz” jest niezaprzeczalny.
Są jednak inne nie kosztowe skutki skorzystania z wakacji kredytowych, ale o tym w dalszej części artykułu. - Od kiedy program wchodzi w życie ?
Ustawa została już przegłosowana w Sejmie i czeka ją jeszcze proces legislacyjny, czyli dokument musi przejść przez Senat a na końcu podpisze go Prezydent. Wakacje Kredytowe powinny obowiązywać od sierpnia. Wcześniejszym zakładanym terminem wejścia w życie był lipiec b.r. - Dla kogo ? Gdzie składać wnioski ?
Z wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać każdy kto posiada kredyt w złotówkach, niezależnie czy ma oprocentowanie stałe czy zmienne, niezależnie, ile kredytów hipotecznych posiada ale Kredytobiorca spłacający więcej niż jeden kredyt hipoteczny będzie mógł złożyć wniosek o zawieszenie spłaty w ramach programu tylko w przypadku jednej umowy kredytowej. Kolejnym warunkiem jest to, że zawieszenie może dotyczyć tylko kredytu zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe, nie dotyczy więc kredytów zaciąganych na mieszkanie kupione pod wynajem czy inne cele inwestycyjne. Nie ma znaczenia wysokość raty, wysokość kredytu, wysokość dochodów ani metraż mieszkania. - Minusy plusów wakacji kredytowych.
Podobną sytuację mieliśmy w czasie pandemii, kiedy była możliwość zawieszenia rat kredytów hipotecznych, gotówkowych nawet rat leasingowych. Niestety dla wielu kredytobiorców tamte wakacje kredytowe odbiły się tzw. czkawką, gdyż w momencie składania wniosku o inny kredyt, bank pytał kredytobiorcę dlaczego wnioskuje o kolejny kredyt skoro ma problem ze spłatą obecnego.
Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach zanim zdecydujemy się na wakacje kredytowe:
a/ Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych będzie trafiać do Biura Informacji Kredytowej.
Każdy bank będzie miał informacje teraz i w przyszłości, że Klient skorzystał z wakacji kredytowych i będzie mógł tą informacje wykorzystać do oceny zdolności kredytowej. Czas pandemii pokazuje, że banki mogą tworzyć wewnętrzne bazy Klientów z tzw. trudnościami w spłacaniu rat.
b/ Kredytobiorca w wydłużonym okresie kredytowanie będzie jednak ponosić koszty ubezpieczeń, czyli np: ubezpieczenie nieruchomości czy ubezpieczenie na życie. Wakacje kredytowe nie zwiększają kosztu odsetkowego kredytu lecz zwiększają ilość składek ubezpieczeń o zawieszone miesiące kredytu.
Wakacje kredytowe.
Skomentuj